Sam Harris par apziņu

Sam Harris ir neirobiologs, filozofs un ateists. Tomēr viņš atšķiras no citiem zinātniekiem ar to, ka interesējas par garīgumu drosmīgi pauž savu viedokli. Savā grāmatā Waking Up viņš skaidro, kāpēc zinātne nevar un droši vien nekad nevarēs pilnībā izskaidrot, kas ir apziņa. Šeit esmu iztulkojis dažus viņa citātus par šo tēmu.

tumblr_m8wxjvfntq1rb8qy1o1_500

 

“Mēģinājumi izskaidrot apziņu ar fiziskiem procesiem ļoti atšķiras no citiem līdzīgiem skaidrojumiem zinātnes vēsturē. Zinātnieku un filozofu līdz šim piedāvātās analoģijas ir maldinošas. Piemēram, tas, ka šobrīd varam izskaidrot tādas matērijas īpašības kā šķidrumu ar mikroskopiskām daļiņām, kas pašas nav “šķidras”, nedod mums veidu, kā skaidrot apziņu kā kaut ko, kas līdzīgā viedā rodas no neapzinātas matērijas. Nav grūti saprast, ka viena ūdens molekula nevar būt “šķidra” un ka miljardiem šādas molekulas, brīvi slīdot viena gar otru, rada “šķidruma” pieredzi cilvēka rokai. Toties nav tik viegli saprast, kā šāda veida analoģijas ir pārliecinājušas tik daudzus cilvēkus, ka apziņu var viegli izskaidrot kā informācijas apstrādes rezultātu.

Lai kāda fenomena skaidrojums būtu pilnīgs, tam jābūt vismaz saprotamam. Šādā ziņā šķidruma argumentam nav problēmu: brīvi slīdošas molekulas šķiet tieši tas, kam jāpiemīt vielai, lai tā būtu šķidra. Kāpēc mēs varam ielikt roku ūdenī, bet ne akmenī? Jo ūdens molekulas nav tik cieši saistītas, lai apturētu rokas kustību. Ievērojiet, ka šis šķidruma skaidrojums ir reducējams bez problēmām: “šķidrums” nav nekas cits kā molekulu brīvslīde.  Lai šāds skaidrojums būtu pieņemams, mums jāvienojas, ka pastāv molekulas, un tad problēma ir atrisināta. Neviens nav aprakstījis tādu neapzinātu procesu kopumu, kuri līdzīgā veidā būtu pieņemami kā apziņas cēlonis. Visi mēģinājumi izprast apziņu caur smadzeņu aktivitāti tikai korelē cilvēka spēju aprakstīt pieredzi (demonstrējot, ka to apzinās) ar specifiskiem smadzeņu stāvokļiem. Lai arī šīs korelācijas ir fascinējošas neirozinātnei, tās neved mūs tuvāk apziņas rašanās skaidrojumam.”

“Apgalvojums, ka apziņa radās kādā mirklī evolūcijas procesā un ka to rada specifisks neironu impulsu paterns smadzenēs, nedod mums ne mazāko ideju, kā tā varētu rasties no neapzinātiem procesiem – pat ne teorētiski. Tomēr tas nenozīmē, ka tāpēc patiesa ir kāda cita tēze par apziņas rašanos. Varbūt apziņa ir loģisks neapzinātas informācijas apstrādes rezultāts. Bet es nezinu, ko šis teikums vispār nozīmē – un nedomāju, ka kāds cits zina.”

“Ideja, ka apziņa ir noteikts neapzinātu fizisku procesu kopums (vai radusies no tiem) nešķiet pilnībā saprotama – ar to es gribu teikt, ka mēs varam domāt, ka to domājam, bet mēs droši vien kļūdāmies. Mēs varam teikt pareizos vārdus: “Apziņa rodas no neapzinātas informācijas apstrādes.” Mēs varam arī teikt: “Daži kvadrāti ir tikpat apaļi kā apļi” un “2 plus 2 ir 7”. Bet vai mēs šos teikumus varam pilnībā saprast? Es tā nedomāju”.

“Lai kā arī mēs mēģinātu skaidrot apziņas rašanos – caru bioloģiju, funkcionalitāti, informācijas apstrādi vai kā citādi – mēs varam pateikt tikai tik daudz: vispirms ir fiziskā pasaule, neapzināta un pilna neviena nepieredzētu notikumu; tad kaut kādas fiziskas īpašības vai procesa dēļ apziņa pēkšņi vai pamazām parādās. Šī ideja man šķiet ne tikai dīvaina, bet pilnībā mistiska. Tas nenozīmē, ka tā nav patiesa. Tomēr, ja iedziļināmies, šie rašanās skaidrojumi šķiet tikai kā pagaidu versijas brīnumam.”

“Fakts, ka visums ir “izgaismots” tur, kur tu atrodies – ka tavām domām, emocijām un sajūtām ir kvalitatīva pieredze šai brīdī – ir mistērija, kuru pārspēj tikai mistērija, ka vispār eksistē kaut kas nevis nekas. Lai arī zinātne nākotnē mums var parādīt, kā pilnīgot cilvēka dzīvi, tā diez vai spēs izskaidrot esības pašas fundamentālo mistēriju.”

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s